Wielokierunkowy wpływ diety wegetariańskiej na styl życia i zdrowie osób w różnych grupach wiekowych

Dominik Domagała , Mariola Drozdowska , Ewa Piątkowska , Izabela Pietryszyn , Ewelina Piasna-Słupecka , Aneta Koronowicz

Abstract

Celem pracy było przedstawienie podstawowych zagadnień związanych z wegetarianizmem oraz analiza zmian, jakie zachodzą w życiu osób, które zdecydowały się wykluczyć mięso ze swojego jadłospisu. Przeprowadzono badanie ankietowe, w którym wzięło udział 400 osób z całej Polski. Wśród respondentów było 376 kobiet i 24 mężczyzn. Autorski formularz składał się z 35 pytań otwartych i zamkniętych. Pierwsza część kwestionariusza dotyczyła podstawowych informacji, natomiast drugi rodzaj pytań związany był z zagadnieniami dotyczącymi wpływu diety wegetariańskiej na różne aspekty stylu życia i zdrowia. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że wegetarianie posiadają dużą wiedzę na temat stosowanej diety oraz starają się kontrolować stan zdrowia przeprowadzając badanie laboratoryjne. Dieta wegetariańska w dużym stopniu oddziałuje na prowadzony przez nich styl życia, w szczególności na poziom aktywności fizycznej i sposób przygotowania potraw.
Autor Dominik Domagała (TZ / TŻ-KŻCz)
Dominik Domagała
- Katedra Żywienia Człowieka
, Mariola Drozdowska (TZ / TŻ-KŻCz)
Mariola Drozdowska
- Katedra Żywienia Człowieka
, Ewa Piątkowska (TZ / TŻ-KŻCz)
Ewa Piątkowska
- Katedra Żywienia Człowieka
, Izabela Pietryszyn
Izabela Pietryszyn
-
, Ewelina Piasna-Słupecka (TZ / TŻ-KŻCz)
Ewelina Piasna-Słupecka
- Katedra Żywienia Człowieka
, Aneta Koronowicz (TZ / TŻ-KŻCz)
Aneta Koronowicz
- Katedra Żywienia Człowieka
Inne wersje tytułuMultidirectional impact of vegetarian diet on the lifestyle and people health at different stages of life
Paginacja7-14
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.5
Książka Nyćkowiak Jędrzej, Leśny Jacek (red.): Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce : Żywność i żywienie, Część I, 2017, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-65677-19-8, [978-83-65917-03-4], 130 s.
Słowa kluczowe w języku polskimwegetarianizm; nawyki żywieniowe; zdrowy styl życia
Językpl polski
Punktacja (całkowita)5
Żródło punktacjipublisherList
Liczba cytowań*
Cytuj
Udostępnij Udostępnij

Pobierz odnośnik do tego rekordu


* Podana liczba cytowań wynika z analizy informacji dostępnych w Internecie i jest zbliżona do wartości obliczanej przy pomocy systemu Publish or Perish.
Powrót
Potwierdzenie
Czy jesteś pewien?