Czternastowieczne wieże strażnicze Jury Krakowsko-Częstochowskiej w świetle badań nad sztuką obronną w czasach Kazimierza Wielkiego

Michał Uruszczak

Abstract

Pomiędzy Krakowem, Częstochową a Wieluniem rozciąga się stusześćdziesięciokilometrowe pasmo Jury. Jest to jedyny tak osobliwy krajobraz w Polsce, w którym zadziwiające formy stworzone przez przyrodę zintegrowały się w równie niezwykłą całość z niemniej osobliwymi dziełami rąk ludzkich. Kamieniste odludzia, moczary i pustynie, to znów lasy i bory przecięte prastarymi szlakami, jak również niezwykłej urody ostańce zwieńczone zamkami, grodziskami i strażnicami, stwarzają niezwykłą kompozycję – prawdziwą mozaikę krajobrazów. Niezwykłość pejzażu stała się natchnieniem dla wielu ludowych gawędziarzy – stąd się wzięła ciekawa kolekcja ludowych legend i podań, opowiadających o rycerzach szlachetnego serca, rabusiach, królach i królewnach.
Author Michał Uruszczak (FoEEaLS / DoSPaLA)
Michał Uruszczak,,
- Department of Spatial Planning and Landscape Architecture
Journal seriesCzasopismo Prawno-Historyczne, ISSN 0070-2471, (B 9 pkt)
Issue year2003
Vol55
No2
Pages187-210
Publication size in sheets1.15
Internal identifierWIŚIG/2003/1
Languagepl polski
Score (nominal)0
Citation count*1 (2016-06-17)
Additional fields
Oświadczenieautor
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?