Dieta wysokobiałkowa-wpływ na zdrowie człowieka

Ewelina Piasna-Słupecka , Magdalena Sławińska , Ewa Piątkowska , Mariola Drozdowska , Dominik Domagała , Aneta Koronowicz

Abstract

W ostatnich latach, w celu utraty zbędnych kilogramów pojawiła się moda na zwiększone spożycie białka przez ludzi. Białko kojarzy się z bezpiecznym,fundamentalnym składnikiem żywności, a produkty w nie bogate są obecne na co dzień w diecie tradycyjnej. Podobne trendy zaistniały w świecie sportu, gdzie podstawą budowania masy mięśniowej okazały się największe ilości spożytego białka. Na dzień dzisiejszy nauka jest zgodna co do stwierdzenia,że podobnie jak niedobór, długotrwały nadmiar białka w diecie nie wynikający z potrzeb fizjologicznych organizmu, może nieść za sobą zgubne skutki. Celem niniejszej pracy było zbadanie poziomu spożycia białka w wybranych grupach populacyjnych (osoby z niską i średnią aktywnością fizyczną oraz sportowcy uprawiający regularnie ćwiczenia fizyczne), a także określenie jak może on oddziaływać na zdrowie człowieka. Zastosowaną metodą był wywiad żywieniowy o spożyciu w ostatnich 24 godzinach. Na podstawie zebranych w ankiecie informacji, obliczono ilość spożywanych protein w każdej grupie. Uzyskane wyniki wyraźnie wskazują na tendencję do spożywania wyższych ilości białka w stosunku do norm dla każdej grupy. W pracy zwrócono również uwagę na to, iż białko pochodzenia zwierzęcego występuje w diecie obu grup znacznie częściej niż białko pochodzenia roślinnego. We wnioskach niniejszej pracy wskazano na bezpośredni wpływ zwiększonego spożycia produktów wysokobiałkowych na zdrowie i chroniczną zapadalność na choroby niezakaźne.
Author Ewelina Piasna-Słupecka (FoFT / DoHN)
Ewelina Piasna-Słupecka,,
- Department of Human Nutrition
, Magdalena Sławińska
Magdalena Sławińska,,
-
, Ewa Piątkowska (FoFT / DoHN)
Ewa Piątkowska,,
- Department of Human Nutrition
, Mariola Drozdowska (FoFT / DoHN)
Mariola Drozdowska,,
- Department of Human Nutrition
, Dominik Domagała (FoFT / DoHN)
Dominik Domagała,,
- Department of Human Nutrition
, Aneta Koronowicz (FoFT / DoHN)
Aneta Koronowicz,,
- Department of Human Nutrition
Pages99-106
Publication size in sheets0.5
Book Nyćkowiak Jędrzej, Leśny Jacek (eds.): Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce : Żywność i żywienie, Część I, 2017, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-65677-19-8, [978-83-65917-03-4], 130 p.
Keywords in Polishbiałko; odżywanie; stan zdrowia
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?